Както често става и този път новата техника значително изпреварва информацията за нейното ползване и трудно ще намерите специалист, който на разбираем език да ви консултира, кой заваръчен апарат е най-подходящ за вашите конкретни приложения.
Съществуват няколко метода за заваряване на метални изделия:
Това са само част от различните методи за заваряване. Ще разгледаме по-подробно само първите три, които са най-масово прилагани, като се започне от чисто домашните приложения, мине се през автотенекеджийските и авторемонтните работилници, през всевъзможни ателиета за изработване на метални конструкции и поддръжка на селскостопанска техника, фирми за монтиране на тръбопроводи и тръбни инсталации и т.н. Основният потребител на заваръчна техника, естествено, е промишлеността: машиностроене, корабостроене, котлостроене, строителство, нефто-, газо- и водопроводи, химическата, фармацевтичната, нефтената, хранително-вкусовата промишленост, самолетостроенето, атомната енергетика и др.
Изборът на най-подходящия метод за заваряване и съответно на необходимата за това техника зависи от редица условия:
В масовата практика този е все още най-често използваният метод за заваряване на детайли от стомана. При него заваръчната дъга гори между топим метален електрод и заваряваното изделие. Електродът се състои от:
Предимството на този метод за заваряване е, че е най-лесен за прилагане от гледна точка на апаратурата. В най-опростения вариант са необходими само заваръчен трансформатор и електроди, като няма необходимост от използване на защитни газове. Най-съществените недостатъци при заваряването с електроди е много голямата вероятност от оставане на примеси в заварения детайл, както и невъзможността да се заваряват тънки изделия.
Значително по-качествено се заварява с прав ток, като при рутилови електроди ръкохватката се свързва към отрицателния полюс, а при работа с базови - към положителния. Електродите с рутилова обмазка „палят” по-лесно, горят по-равномерно и дават гладък и равномерен заваръчен шев. При тях шлаката се отстранява по-лесно.
При МИГ/МАГ заваряването заваръчната дъга гори между топим метален електрод и заваряваното изделие в среда от защитен газ: въглероден диоксид, аргон или газова смес. Металният електрод е навит на ролка тел с диаметър от 0,6 до 3,2 мм. Големите диаметри, от 1,6 мм нагоре се използват предимно за наваряване на износени детайли. Телът може да има различен химичен състав и се подбира според заваряваните детайли. Освен това той може да бъде плътен или тръбно-флюсов. Телът се изтиква от телоподаващо устройство през шланг с максимална дължина 4,5 м и така достига до заварявания детайл.
Заваряването с апарати МИГ/МАГ има редица съществени предимства пред заварката с електроди и поради това в много случаи е за предпочитане, включително в домашната или занаятчийската работилница. Не случайно в специализираните източници на информация този метод единодушно се определя като най-универсалния и най-разпространен в цял свят. На първо място бихме поставили неговото приложение при едва ли не всички условия на заваряване. С МИГ/МАГ апарат например се правят много по-лесно и качествено вертикални и таванни заварки, включително и от неспециалист, а като цяло технологията на заваряване се усвоява много бързо и лесно. На следващо място бихме поставили напълно чистия, без примеси, заваръчен шев, като тук познатата от заварките с електроди шлака напълно липсва. Освен че шевът става гладък и равномерен, без шупли и остатъци от шлака, МИГ/МАГ заварката е най-производителният метод от всички останали.. Незаменимо предимство на МИГ/МАГ заваряването е възможността за заварка, включително и чрез точкуване, на ламарини с дебелина над 0,6 мм, както и на детайли с миниатюрни размери. Всеки, познаващ заварката с електроди, би се удивил колко лесно се заваряват тънки ламарини и най-важното при минимална вероятност от прогаряне. Това обяснява широкото приложение на МИГ/МАГ заваряването при ремонт на автомобилни купета. Друго много съществено предимство е минималното общо загряване на заварявания предмет във и около зоната на заварката. Това означава, че иначе неминуемите термични деформации при МИГ/МАГ заваряването са ограничени до минимум - още една предпоставка за успешна заварка на ламарини. Минималните деформации са много съществен фактор и при сглобяването на различни рамки от метални профили.
При МИГ/МАГ заваряването електрическата дъга гори между металния тел и заварявания детайл в газова защитна среда от въглероден диоксид, аргон или смес от газове. Силата на тока се регулира най-често стъпаловидно с превключвател, а скоростта на подаване на тела се регулира плавно в зависимост от дебелината на заваряваните детайли и силата на тока. Всъщност това е единственото, което човек трябва да усвои чрез практика и тук основно се крие умението за работа със заваръчния апарат.
Друго съществено предимство на МИГ/МАГ заваряването е възможността да се заварява широк диапазон от метали. При обикновените, ниско- и високолегирани стомани основно се използва въглероден диоксид, а при заварка на алуминий, мед и негови сплави се работи с аргон. При тези материали ограничението за заваряване с МИГ/МАГ апарати е, че минималната дебелина е 2 мм. За заварка на по-тънки изделия се препоръчва използването на апарати с импулсно подаване на ток и най-вече ВИГ заваръчни апарати.
Към предимствата на МИГ/МАГ заваряването от гледна точка на икономическата целесъобразност извън строго професионалните области на приложение трябва да добавим и сравнително ниската им цена, която при апаратите от по-нисък клас е не по-висока от 2-3 пъти цената на средно добър електрожен.
Единственият недостатък на този метод се проявява при заварки на открито, защото вятърът и влагата снижават защитния ефект на газа. Затова трябва да се работи на завет или на закрито.При тезе условия може да се използва самозащитна тел на която не е необходима допълнителна газова среда.
Специално не посочваме области на приложение, защото МИГ/МАГ заваряването може да се използва успешно практически навсякъде - от домашната работилница и автосервизите до машиностроенето, химическата промишленост, изграждането на тръбопроводи и т.н.
Този метод вече изцяло попада в професионалната сфера на приложение. При него заваръчната дъга гори между нетопим волфрамов електрод и заваряваното изделие в среда от защитен инертен газ (аргон или хелий). Заваряването може да се извършва със или без добавъчен материал, в зависимост от конфигурацията на заварявания детайл или технологичните изисквания. Добавъчният материал се подава ръчно или със специално телоподаващо устройство с по-ниска скорост на подаване, в сравнение с МИГ/МАГ апаратите. И тук важи принципът добавъчният материал да има същия химически състав като заварявания детайл, но има и изключения при заваряване на някои цветни метали, например мед към CrNi.
Предимството на този метод за заваряване е, че позволява заваряването както на много тънки материали (0,6 мм), така и на масивни детайли, например възстановяване на спукани блокове и глави на автомобилни двигатели. С ВИГ апарати може да се заваряват обикновени и легирани стомани, алуминий, магнезиеви сплави, мед и медни сплави, сив чугун, никел, титан и др.
По този метод могат да се заваряват един към друг и разнородни метали. ВИГ заваряването се използва също и в автоматизирани и роботизирани системи.
Все пак основните приложения са заварка на тънки и средно дебели детайли, както и заваряване чрез напластяване на шева при детайли с голяма дебелина. При заварка на стомана се препоръчва заварка с прав ток, като волфрамовият електрод се свърза с минуса, при което се поучава по-дълбоко прогаряне и разтопяване на метала. При заварка на алуминий и алуминиеви сплави се работи с променлив ток, при което се получава допълнителен ефект на самоочистване на разтопения метал под въздействие на електрическия ток. Методът ВИГ намира приложение при:
Всички методи на заваряване могат да се изпълняват с предлаганите от нас машини, производство на фирмите: ЕСАБ - Швеция, ОМИКРОН - Чехия и ВИКИ-Б - България.
В каталозите, показани в нашия сайт, можете да си изберете подходящата за Вас машина, да я поръчате чрез нашия сайт и ние ще Ви я доставим на посочения адрес. При машини с големи амперажи и дигитално управление, осигуряваме консултация и пуск на място. На всички машини е осигурено сервизно обслужване в гаранционен и извънгаранционен период в СЕРВИЗА НА АМЕТИСТ.
Не се колебайте задавайте въпроси. Звънете и се консултирайте с нас. Ще направим всичко възможно да удовлетворим Вашите необходимости.